Padangos ir saugumas kelyje - Ženklinimas: ar žieminės padangos prastai stabdo ant šlapios kelio dangos?

Ženklinimas: ar žieminės padangos prastai stabdo ant šlapios kelio dangos?

Saugumas Paskelbta 2013-01-30

Perskaičius apie tai tinklapyje, gali susidaryti įspūdis, kad etiketės suteiktos skubotai. Žinoma, vasarinių padangų stabdymas šlapia kelio danga yra palankiau įvertintas nei žieminių padangų. Bet Europos teisės aktais apibrėžtas bandymų protokolas pastarąsias nuvertina. Prieš darant skubotas išvadas apie žieminių padangų savybes, siūlome susipažinti su tyrimo, kurį atlikome su 15 000 paženklintų padangų, rezultatais.

Žieminių padangų stabdymas ant šlapios kelio dangos Nuotraukos © : All Rights Reserved

Jau kelis mėnesius Rezulteo sistemingai registruoja padangų ženklinimo etiketes ir skelbia jas internete pagal padangų gamintojus ir pardavėjus. Šis registravimas leido nustatyti iki šiol dažniausiai naudojamą etiketę 15 000 skirtingų padangų.

Stabdymas ant šlapios kelio dangos: vasarinės padangos vertinamos geriau nei žieminės.

Vasarinių ir žieminių padangų ženklinimo klasių pasiskirstymas
Kadangi klasifikavimas skirtingas, mes nutarėme pristatyti sukauptus rezultatus taip, kad būtų labiau išryškinti skirtumai tarp žieminių ir vasarinių padangų. Bazė: 15 000 padangų (Šaltinis: „Rezulteo“).

 C-E: diagramos ašyse vaizduojamos skirtingos klasių kombinacijos pagal du kriterijus: stabdymą ant šlapios kelio dangos (C) ir energijos naudojimo efektyvumą (E).

Vasarinių ir žieminių padangų ženklinimo klasių pasiskirstymasNuotraukos © : All Rights Reserved

Pastebėjimas: etikečių paskirstymas pagal stabdymą ant šlapios kelio dangos ir energijos naudojimo efektyvumą, kurie yra pagrindiniai ženklinimo kriterijai, rodo akivaizdų vasarinių padangų pranašumą prieš žiemines padangas.

Padangų paskirstymas pagal stabdymą ant šlapios kelio dangos 

Stabdymas ant šlapios kelio dangos*

A

A-B

A-B-C

A-B-C-E

Vasarinės padangos

10,3%

43,9%

89,5%

99,9%

Žieminės padangos

5,8%

11,3%

66,1%

97,3%

* Klasei priklausančių padangų procentas…

Jei remsimės stabdymo ant šlapios kelio dangos kriterijumi, vasarinės padangos paprastai gauna geresnius įvertinimus.  A arba B klasei priskiriama maždaug 44 % vasarinių ir tik vos daugiau nei 11 % žieminių padangų. A, B arba C klasei buvo priskirta maždaug 90 % vasarinių padangų  ir šiek tiek daugiau nei 66 % žieminių padangų.

Ar tai reiškia, kad žieminės padangos blogai stabdo ant šlapio kelio?

Tikrai ne. Atotrūkis nuo vasarinių padangų iš esmės yra dėl atliekamų testų pobūdžio.

Iš tiesų žieminės padangos optimizuotos važiuoti... žiemos sąlygomis. Jų guma, protektoriaus raštas (lamelių skaičius, rašto gylis…) skirti užtikrinti maksimalų sukibimą su šaltais ir slidžiais paviršiais bei pagerinti trauką ant sniego ir ledo.

Bet protokolas, numatytas padangų ženklinimo reglamente, nurodo, kad žieminių padangų testai turi būti atliekami nuo + 2° C iki 20 °C temperatūroje. Atsižvelgiant į tai, kad žieminių padangų optimalus našumas pasireiškia žemesnėje nei 7°C temperatūroje, matome, kad pagal protokolą jos prasčiau įvertinamos.

Tai dar labiau pasakytina apie šiaurės šalių padangas,  skirtas važiuoti itin žemoje temperatūroje ir apsnigtu bei apledėjusiu keliu. Šio tipo padangų stabdymas šlapia kelio danga nėra pats svarbiausias kriterijus. Tai pabrėžia kai kurie gamintojai, pvz., „Nokian“, kurie specializuojasi tokių padangų gamyboje.

Galiausiai prisiminkime, kad dygliuotos padangos nepatenka į  Europos padangų ženklinimo lauką.

Taigi kaip tinkamai pasirinkti žiemines padangas?

Renkantis žiemines padangas šios išvados turėtų sumažinti stabdymo šlapia kelio danga kriterijaus svarbą. Kyla klausimas, ar geriau keliais metrais ilgesnis stabdymo kelias ant šlapio kelio, kai temperatūra aukštesnė nei 7°C, ar geriau keliasdešimt metrų trumpesnis stabdymas ant sniego ir ledo? Vartotojas pats turėtu pasirinkti, atsižvelgdamas į regioną, kuriame gyvena, ir į žiemos sąlygų sudėtingumą... 

Ženklinimo klasių pasiskirstymas pagal markes

Sukauptų rezultatų pristatymas. Diagramoje ženklinimo klasės skiriamos į tris padangų gamintojų grupes:

  • Žinomiausi padangų gamintojai
  • Vidutinės klasės padangų gamintojai
  • Kiti padangų gamintojai

Ženklinimo klasių pasiskirstymas pagal markesNuotraukos © : All Rights Reserved

Galų gale, jei pažvelgsime į žieminių padangų paskirstymą pagal markes, pamatysime, kad, atsižvelgiant į stabdymo ant šlapio kelio kriterijų, pirmaujančioms markėms suteikta aukštesnė klasė nei vidutinėms ar biudžetinėms markėms. Nieko nuostabaus, nes jos daug dirba, kad išlaikytų eksploatacinių savybių balansą…